

Werbena patagońska (Verbena bonariensis)
Werbena patagońska to okazała bylina występująca w naturze w krajach Ameryki Południowej. Cechą charakterystyczną werbeny patagońskiej (Verbena bonariensis) są drobne kwiatostany o różowej barwie zebrane w baldachy na końcach pędów.
Werbena patagońska - informacje
![]() |
Bylina |
![]() |
Słoneczne |
![]() |
Bardzo wysoka (powyżej 120 cm) |
![]() |
Uniwersalna |
![]() |
Średnia |
Werbena patagońska
Ogromną zaletą werbeny patagońskiej są sztywne łodygi, które mimo tego, że w sprzyjających warunkach dorastają do 150 cm w jednym sezonie – nie łamią się nawet pod wpływem silnych wiatrów i nie wymagają podpór. Werbena patagońska (Verbena bonariensis) kwitnie od połowy lipca aż do wystąpienia pierwszych przymrozków, więc kwitnienie jest spektakularnie długie, co daje wiele możliwości podczas projektowania ogrodu.
Werbena patagońska - uprawa
Werbena patagońska jest bardzo łatwa w uprawie. Można ją z powodzeniem polecić nawet początkującemu ogrodnikowi. Jedynym warunkiem jaki należy spełnić podczas hodowli werbeny patagońskiej to zapewnienie słonecznego stanowiska w ogrodzie. Jeśli posadzimy werbenę patagońską w półcieniu również sobie poradzi, ale kwitnienie będzie mniej obfite.
Werbena patagońska w Polsce z powodzeniem jest uprawiana jako bylina, choć niektóre źródła internetowe błędnie podają, że w naszych warunkach klimatycznych należy traktować ją jako roślinę jednoroczną. W czasie łagodnych zim, gdy temperatury nie spadają poniżej -8◦C nie wymaga okrycia. W mroźniejsze zimy należy u podstawy byliny usypać kopczyk z ziemi lub kory, ewentualnie zabezpieczyć delikatnie świerkowymi gałązkami. Taki zabieg sprawi, że wiosną kolejnego roku werbena patagońska u podstawy zacznie wypuszczać młode, zielone i zdrowe liście.


Jeśli zdarzy się, że jakiś egzemplarz przemarznie, nie należy się tym przejmować. Gdy dostatecznie długo zostawimy na roślinie zaschnięte kwiatostany i poczekamy z przycięciem pędów do wiosny kolejnego roku, werbena patagońska z pewnością da obfity samosiew i z roku na rok będzie jej w ogrodzie coraz więcej. Należy jedynie uważać na siewki przypominające nieco z wyglądu siewki pokrzywy i wstrzymać się z pieleniem rabaty mniej więcej do końca maja.
Werbena patagońska - gleba
Werbena patagońska jest bardzo tolerancyjna ze względu na warunki glebowe. W czasie gorącego i suchego lata może wymagać lekkiego podlewania. Gdy zauważymy, że liście werbeny patagońskiej wiotczeją, jest to znak, że roślinie brakuje wody.
Werbena patagońska - zastosowanie
Werbena patagońska ma wiele zastosowań, przez co jest bardzo pożądana zarówno przez amatorów ogrodnictwa, jak i architektów kształtowania krajobrazu. Przez swoją wysokość doskonale nadaje się do użycia jako najwyższe piętro rabaty w stylu angielskim, natomiast dzięki swojej transparentności i efektowi delikatnej mgiełki jaki uzyskujemy dzięki jej kwiatostanom, może być sadzona również z przodu każdej aranżacji. Jak każda bylina najlepiej wygląda sadzona w grupie. Roślina uniwersalna. Wykorzystywana w ogrodach naturalistycznych, wiejskich ale też formalnych, gdzie może być traktowana jako pojedynczy akcent kolorystyczny. Młode sadzonki zalecamy sadzić w szachownicę w odległości co 30 cm.
Komentarze do produktu
Chwilowo nie możesz polubić tej opinii
Zgłoś komentarz
Zgłoszenie wysłane
Twoje zgłoszenie nie może zostać wysłane