Werbena patagońska -  kilka słów o uprawie

Werbena patagońska ( łac. Verbena bonariensis) teoretycznie jest rośliną jednoroczną, naturalnie występującą w krajach Ameryki Południowej.
Praktyka uprawy tej rośliny pokazuje jednak, że może być ona uprawiana jako bylina również w ogrodach polskiej strefy klimatycznej.
W łagodne zimy z temperaturą do -8 stopni, nie wymaga dodatkowego okrycia, natomiast w mroźniejsze zimy zabezpieczenie pędów stroiszem z gałęzi świerkowych lub usypanie kopczyka z ziemi lub kory u podstawy rośliny, znacznie zwiększy prawdopodobieństwo, że przetrwa zimę i wiosną kolejnego roku wypuści u podstawy młode, zielone pędy.

Werbena patagońska – cechy szczególne

Dlaczego sadzonki werbeny patagońskiej stały się obiektem zwiększonego zainteresowania ogrodników? Odpowiedź jest prosta. Werbena patagońska ma bardzo dużo atutów związanych z wyglądem, ale też z punktu widzenia praktycznego jest bardzo łatwa w uprawie.
Roślina bardzo szybko rośnie. Z niewielkiej sadzonki, którą wsadzamy do gruntu najwcześniej w połowie maja - po ustąpieniu ryzyka wystąpienia pierwszych przymrozków – już w połowie lipca dorasta do wysokości około 120 cm i rozpoczyna kwitnienie, które trwa aż do października.
Kwiatostan werbeny patagońskiej jest delikatny i w przypadku zachowania rozstawy w szachownicę, co 30 cm daje efekt spektakularnej różowej mgiełki.
Ponadto pędy werbeny patagońskiej są sztywne i odporne na powiewy wiatru, co również niewątpliwie jest jej zaletą.
W Polsce werbena patagońska zyskała na popularności zwłaszcza dzięki panującej u nas od kilku lat modzie na ogrody angielskie.

werbena patagońska kwiat

Jak samodzielnie wyhodować sadzonki werbeny patagońskiej? Poniżej prezentujemy krótki instruktaż.

Krok 1

Nasiona

Nasiona werbeny patagońskiej pozyskujemy z uschniętych kwiatostanów tej byliny, mniej więcej pod koniec października lub na początku listopada. Nasiona są gotowe do zebrania, gdy zauważymy, że kwiatostan werbeny traci różowy kolor i brązowieje. Nie zbieramy nasion, zanim kwiatostan nie straci w pełni koloru, ponieważ będą one niedojrzałe i nie wzejdą nam wiosną kolejnego roku.
Oczywiście nasiona możemy też kupić w marketach ogrodniczych lub w przez internet. Wtedy będziemy pewni, że zostały one odpowiednio wyselekcjonowane przez producenta, który daje gwarancję na wschody siewek.
Nasiona werbeny patagońskiej drobne, w kolorze jasnego brązu i owalnego kształtu.

nasiona werbeny patagońskiejnasiona werbeny patagońskiej

Nasiona werbeny patagońskiej wysiewamy do doniczek najwcześniej na początku marca, kiedy dni stają się coraz dłuższe, by zapewnić siewkom optymalną ilość światła.
Wcześniejszy wysiew nasion jest wprawdzie możliwy, ale nawet jeśli nasiona wzejdą, to będziemy mieć do czynienia z tak zwanym ,, wylęganiem siewek”, czyli łodygi młodziutkich siewek zrobią się nieproporcjonalnie długie i słabe, bo będą się wyciągały w kierunku zbyt małej ilości słońca.

Krok 2

Jak wysiewać i co zrobić z doniczką?

Nasiona werbeny patagońskiej staramy się wysiać jak najrzadziej, możemy w tym celu delikatnie przemieszać je z piaskiem, ale nie jest to zabieg konieczny.
Ważne by nasiona wysiać po wierzchu czyli nie przysypujemy ich ziemią. Poza tym nasiona siejemy do wilgotnej ziemi, którą wcześniej obficie podlaliśmy i po ich wysianiu znów podlewamy.
W celu przyspieszenia wschodów, na doniczkę nakładamy folię spożywczą, dzięki czemu zwiększymy wilgotność powietrza. W folii robimy kilka lub kilkanaście dziurek w zależności od wielkości doniczki.
Tak przygotowaną doniczkę, najlepiej jest postawić w ciepłym miejscu, na parapecie okiennym. Najlepiej z ekspozycją południowo – wschodnią. Jeśli nie posiadamy okna wychodzącego na południowy wschód, nic nie szkodzi, ale na wschody będziemy musieli poczekać nieco dłużej.

Pierwsze wschody siewek werbeny patagońskiej pojawią się mniej więcej po upływie 3 tygodni, więc niezbyt szybko. Powinniśmy więc uzbroić się w cierpliwość. Najważniejszą rzeczą jakiej musimy pilnować w ciągu tych trzech tygodni, to nie dopuszczenie do tego, aby ziemia w doniczce przeschła.

doniczka z nasionami

Krok 3

Siewki werbeny patagońskiej

Siewki werbeny patagońskiej przypominają trochę z wyglądu siewki pokrzywy i wymagają pikowania. Po wykształceniu dwóch liści właściwych, każdą z malutkich siewek przesadzamy do większych pojemników – mogą być to pojemniki po jogurtach, doniczki P9 lub palety wysiewne.
Staramy się nie uszkodzić delikatnych korzeni, siewki wsadzamy do wilgotnej ziemi, a po przesadzeniu ponownie podlewamy i stawiamy w tym samym miejscu, gdzie wcześniej rosły w doniczce, w której wysiewaliśmy nasiona.
Tak przygotowane mikro sadzonki werbeny patagońskiej nie wymagają jak na razie od nas więcej uwagi niż stałe pilnowanie wilgotności gleby.

siewki werbeny patagońskiejsiewka werbeny patagóńskiej

Krok 4

Przycinanie młodych sadzonek werbeny patagońskiej

Mniej więcej po upływie miesiąca od pikowania, kiedy młode sadzonki wykształcą kilka liści właściwych, przeprowadzamy zabieg przycięcia czy uszczykiwania pędów, to znaczy obcinamy wierzchołek głównego pędu malutkiej jeszcze sadzonki wraz z parą liści, w celu lepszego rozkrzewienia rośliny.
Osobom niedoświadczonym będzie tego wierzchołka pędu bardzo żal :). Jest to zrozumiałe, ponieważ zabieg przycięcia młodej sadzonki, na którą tak długo musieliśmy czekać może z pozoru wydawać się absurdalnym pomysłem, ale zapewniam że po upływie około 2-3 tygodni od tego drastycznego i przyprawiającego nas o szybsze bicie serca – cięcia – z wierzchołka pędu urosną nam 2 kolejne pędy.
Poza tym przycięcie młodziutkich sadzonek werbeny patagońskiej sprawi, że będzie się ona lepiej krzewić w trakcie sezonu i wykształci większą ilość kwiatów.

sadzonka werbeny patagońskiej

Krok 5

Wsadzenie sadzonki werbeny patagońskiej do gruntu

Mniej więcej w połowie maja, gdy z prognozy pogody będzie wynikało, że ryzyko przymrozków ustąpiło, wsadzamy nasze młode sadzonki werbeny patagońskiej do gruntu.
Miejsce wybrane do posadzenia werbeny patagońskiej powinno być ciepłe i słoneczne. Po wsadzeniu sadzonek obficie je podlewamy. Gleba do uprawy jest w zasadzie bez większego znaczenia. Uprawę wyklucza jedynie gleba mocno zakwaszona czy podłoże o odczynie skrajnie zasadowym.  Między sadzonkami werbeny zachowujemy odległości mniej więcej co 30 – 40 cm. Jest to najlepsza rozstawa w celu natychmiastowego wypełnienia wolnych przestrzeni. W roku kolejnym trzeba będzie jednak liczyć się z koniecznością wykopania części karp i zwiększenia odległości między roślinami.

Krok 6

Czekamy na kwitnienie

Werbena patagońska kwitnie od końca lipca aż do wystąpienia pierwszych przymrozków. Jest to ponadto roślina miododajna, dzięki której będziemy mogli zaobserwować w naszym ogrodzie bardzo dużą ilość motyli, pszczół czy trzmieli.
Jak widzimy z powyższego instruktażu, wyhodowanie sadzonek werbeny patagońskiej nie jest może specjalnie trudne, ale dość czasochłonne. Osobom mniej cierpliwym, polecamy zakup sadzonek werbeny patagońskiej w naszym sklepie internetowym. :)

Podziel się tym postem