RABATA W STYLU ANGIELSKIM W OGRODACH WIEJSKICH I NATURALISTYCZNYCH

Przy projektowaniu ogrodów nieformalnych takich jak ogrody wiejskie czy naturalistyczne koniecznie powinniśmy wziąć pod uwagę rabatę obsadzoną w stylu angielskim. Jest to założenie, dzięki któremu – w zależności od efektu końcowego jaki chcielibyśmy zobaczyć – wprowadzimy do ogrodu dużo koloru, faktur, czy wizualnie zróżnicujemy teren.

RABATA W STYLU ANGIELSKIM – DLA KOGO?

W skrócie – dla każdego. Rabata w stylu angielskim może stanowić wyzwanie dla bardziej zaawansowanych ogrodników, którzy latami mogą udoskonalać pierwotne założenie, eksperymentując i szukając najlepszego zestawienia kolorystycznego roślin, ale również każdy początkujący ogrodnik powinien spróbować swoich sił, ćwiczyć zmysł artystyczny i wprowadzić rabatę w stylu angielskim do swojego ogrodu.

RABATA W STYLU ANGIELSKIM – OD CZEGO ZACZĄĆ?

Krok 1

Kształt prostokąta

Rabata w stylu angielskim powinna mieć kształt prostokąta. Poszukujemy więc miejsca w ogrodzie, gdzie moglibyśmy taki kształt uzyskać. Doskonałe będą miejsca wzdłuż ogrodzenia, wzdłuż ścian domu czy wzdłuż murków. Prostokąt może być dowolnie długi w zależności od naszych chęci. Natomiast szerokość rabaty w tylu angielskim powinna mieć od 2,5 m – 4 m, choć i tutaj można dowolnie modyfikować. Chodzi o to, że przy węższej rabacie będzie ona mniej efektowna, a przy szerszej - będzie nam trudniej wykonywać takie zabiegi pielęgnacyjne jak odchwaszczanie czy przycinanie roślin.

Ważnym elementem w tym założeniu jest uzyskanie jakiegoś tła dla roślin. Klasyczna rabata w stylu angielskim jest tworzona na tle formowanego żywopłotu z cisa ( chodzi o uzyskanie koloru ciemnej zieleni) lub na tle ścian lub murów z czerwonej cegły. Jeżeli jednak nie dysponujemy takim tłem, nie musimy rezygnować z założenia rabaty w stylu angielskim, ponieważ nie chodzi nam o dokładne odwzorowywanie ogrodów angielskich lordów ale o dobrą zabawę.

Żywopłot z cisa ma to do siebie, że rośnie bardzo powoli, dlatego jeśli go posiadamy – cudownie :) Jeśli nie, to możemy zastąpić cis bardziej popularnymi i przede wszystkim szybko rosnącymi odmianami tuji typu tuja brabant czy tuja szmaragd. Żywopłot powinien być formowany i z biegiem lat stworzyć zieloną ścianę dla roślin.

Jeśli stwierdzimy, że zamiast żywopłotu wolimy, by tło dla roślin stanowiła ściana, śmiało możemy poeksperymentować z jej kolorem.

ściana z cegły
tło z żywopłotu
Kolorowa ściana jako tło dla roślin

Krok 2

Brzegi rabaty

Skoro jak już wspomnieliśmy rabata w stylu angielskim powinna mieć kształt prostokąta, to powinniśmy zrobić wszystko, by ten kształt utrzymać. Nie ma nic mniej efektownego niż nierówno przycięty brzeg, który zamiast prostej linii nieestetycznie faluje w stronę trawnika.

Niby prostokąt a jednak nie…

Brzeg między trawnikiem a rabatą w stylu angielskim powinien być regularnie przycinany szpadlem, inaczej stracimy ostrą linię i niezależnie od tego czy mamy perfekcyjnie zestawione kolory kwitów, rabata będzie wyglądać nieestetycznie.

Jeśli przycinanie brzegu sprawia nam trudność lub widzimy, że mimo szczerych chęci nie zachowujemy w tej kwestii systematyczności, lepiej zrezygnować z takiego rozwiązania na rzecz ułożenia na równym poziomie z trawnikiem niezbyt szerokich płyt chodnikowych, obrzeży z cegły, kostki lub nawet plastikowych borderów. Wszystkie rozwiązania, które sprawią, że rabata będzie utrzymana w ryzach będą dobre.

Krok 3

Nasadzenia z bylin

Po wyznaczeniu kształtu i miejsca na rabatę, przekopaniu podłoża ( które możemy na początek wzbogacić obornikiem, kompostem lub nawozem wieloskładnikowym do roślin kwitnących) czeka nas najprzyjemniejsza część w całym etapie projektowania rabaty w stylu angielskim czyli sadzenie roślin.

Na rabacie w stylu angielskim powinny królować byliny.

Dozwolone są też krzewy ozdobne typu: budleja Dawida, róże i formowane bukszpany, ale mimo że na początkowym etapie bardzo kusi nas by posadzić tych krzewów dużo, dzięki czemu szybciej wypełnimy puste miejsca, to należy pamiętać, że byliny po upływie 2-óch sezonów na pewno bardzo się rozrosną i będą potrzebować więcej miejsca, więc jeśli przemycimy w pierwszym roku powstawania rabaty zbyt dużą ilość krzewów ozdobnych, z całą pewnością będziemy musieli je w późniejszych latach przesadzać, co niekoniecznie będzie dla nich korzystne, gdy rozwiną swój system korzeniowy.

3 PIĘTRA RABATY W STYLU ANGIELSKIM

3 piętro – NAJWYŻSZE

Wprost przed żywopłotem lub ścianą, którą wybraliśmy na tło rabaty, sadzimy wcześniej wspomniane krzewy ozdobne, topiary z cisa czy bukszpanu oraz wysokie byliny powyżej 120 cm. Wybór bylin jest naprawdę ogromny. Wybieramy w zależności od preferowanej kolorystyki i pory kwitnienia. Na najwyższe piętro rabaty w stylu angielskim zawsze polecane są: naparstnica purpurowa ( możliwe kolory: różowy, fioletowy, kremowy, biały) ostróżka ogrodowa (możliwe kolory: niebieski, różowy, fioletowy, biały), mikołajek płaskolistny( niebieski), słoneczniczek szorstki (żółty), werbena patagońska ( różowy), onętek ( biały, blady róż, ciemny róż) , tytoń ozdobny ( możliwe kolory: biały, fioletowy, różowy), gipsówka (biały)

2 piętro – ŚREDNIE

Tutaj sadzimy rośliny o średnim wzroście od 60 cm – 100 cm, pamiętając równocześnie o porze kwitnienia i kolorystyce. Najbardziej popularne byliny na drugie piętro rabaty w stylu angielskim to: jeżówka purpurowa( różowy), łubin trwały ( możliwe kolory: bialy fioletowy, różowy, niebieski, czerwony), firletka kwiecista ( różowy), firletka chalcedońska (czerwony), odętka wirginijska ( biały), lawenda ( fioletowy), złocień właściwy ( biały), liatra kłosowa ( różowy) i inne.

1 piętro – NISKIE

Tutaj wybieramy byliny stosunkowo niskie od 30 cm – 60 cm, bądź niskie od 10 cm - 30 cm, w zależności od tego co wybraliśmy na drugie piętro naszej rabaty w stylu angielskim. Jeśli drugie piętro tworzą rośliny dorastające do 100cm to na pierwszym planie śmiało możemy posadzić byliny, które w porze kwitnienia osiągają rozmiary nawet do 60 cm typu: szałwia omszona ( fioletowoniebieski), kocimiętka ( fioletowy), liliowce ( możliwe kolory: żółty, pomarańczowy). Te byliny śmiało miksujemy też z roślinami zadarniającymi typu : floks szydlasty( fioletowy), ubiorek wiecznie zielony( biały), macierzanka piaskowa ( różowy).

Ciekawą propozycją jest też umieszczenie na pierwszym planie rabaty w stylu angielskim roślin wysokich, ale transparentnych typu werbena patagońska ( różowy) czy gipsówka ( biały). Wówczas osiągamy tak jakby efekt mgiełki, przez którą możemy obserwować kolejne piętra rabaty.

Podziel się tym postem