Drzewa i krzewy – kształtowanie ram ogrodu

Jak wiadomo każdy dobrze zaprojektowany ogród opiera się na szkielecie stworzonym z odpowiednio dobranych drzew i krzewów, jednak jeśli dysponujemy ograniczonym budżetem i niekoniecznie chcemy wydać sporo pieniędzy w szkółce na zakup dorosłych egzemplarzy, często musimy uzbroić się w cierpliwość i czekać aż z biegiem lat nabyte przez nas niewielkie drzewa lub krzewy osiągną docelowe rozmiary.

Byliny, trawy, paprocie i rośliny jednoroczne – sposobem na puste miejsca w ogrodzie dla niecierpliwych

W między czasie, doskonałą propozycją na zapełnienie pustych przestrzeni może być wprowadzenie do nowego ogrodu bylin szybko rosnących, paproci, traw oraz roślin jednorocznych. 

Byliny

Do zacienionych lub półcienistych miejsc w ogrodzie doskonałym rozwiązaniem na zapełnienie wolnych przestrzeni będzie jedna z najwyższych bylin krajowych – Parzydło leśne ( Aruncus dioicus). Bylina ta dorasta nawet do 2m wysokości jest bardzo łatwa w uprawie i nie wymaga specjalnych warunków glebowych. Powinna poradzić sobie w każdej glebie ogrodowej.

Parzydło leśne

Na stanowiska słoneczne można polecić Wilczomlecz błękitnawy( Euphorbia characias wulfenii) dorastający nawet do 80 cm wysokości, Przegorzan kulisty ( Echinops sphaerocephalus) mniej znana bylina, z wyglądu przypominająca mikołajka płaskolistnego. Cechuje się bardzo szybkim wzrostem, osiąga wymiary nawet powyżej 100 cm w trakcie jednego sezonu. 

Wilczomlecz błękitnawy

Przegorzan kulisty

Ponadto szybko rosnące, bardzo duże byliny polecane do wypełnienia pustych miejsc w ogrodzie to:
Różne odmiany Akantów ( Acantuhus), malw ogrodowych, dziewann ( Verbascum) czy pustynników (Eremurus)
AkantMalwa ogrodowaDziewannaPustynnik

Paprocie

Do cienistych zakątków idealnie nada się osiągający wysokość nawet do 150 cm pióropusznik strusi ( Matteuccia struthiopteris) czy Orlica pospolita (Pteridium aquilinum) – tolerancyjna w stosunku do podłoża paproć dochodząca nawet do 200 cm wysokości.

paproć pióropusznik strusi

Orlica pospolita

Trawy

Trawy od kilku lat są hitem podczas projektowania ogrodów i zapełniania wolnych przestrzeni, właśnie z uwagi na szybki wzrost i znaczne rozmiary jakie osiągają. Można polecić zwłaszcza dwa gatunki traw, które w ekspresowym tempie zrobią nam szkielet ogrodu.
Niezawodne będą w pełni mrozoodporne miskanty chińskie (Miscanthus sinensis), dorastające do 3 metrów wysokości, będące alternatywą dla pięknych traw popmasowych, ale niekoniecznie łatwych w uprawie w naszych warunkach klimatycznych oraz mozga trzcinowata (Phalaris arundinacea) – bardzo szybko rosnąca trawa, która z sadzonki o 3-4 liściach ,po wsadzeniu do gruntu rozrasta się w kępy o szerokości 40 cm już w trakcie pierwszego sezonu po posadzeniu.

Miskant chińskiMozga trzcinowata

Rośliny jednoroczne

W zapełnianiu pustych miejsc w ogrodzie bardzo dobrze sprawdzą się też rośliny jednoroczne, które z niewielkich sadzonek po miesiącu od wsadzenia do gruntu, urosną do ogromnych rozmiarów typu 100-150 cm. Dodatkowym atutem roślin jednorocznych jest to, że są bardzo tanie. Jeśli chcemy ograniczyć koszty, możemy samodzielnie uzyskać rozsadę z nasion. Ponadto rośliny jednoroczne, tak niechętnie wybierane z uwagi na małą mrozoodporność, powoli zostają doceniane właśnie za fakt dynamiki kształtu i koloru. Mianowicie w pierwszym roku na rabacie możemy posadzić na przykład czarnuszkę dalmaceńska ( Nigella damascena), by w kolejnym roku zastąpić ją żmijowcem greckim (Echium creticum). Niezawodne w szybkim wzroście będą też wszelkiego rodzaju słoneczniki ozdobne czy onętki (Cosmos) , których walory dekoracyjnie szczególnie cenią sobie Anglicy.

Czarnuszka dalmaceńska

Kosmos podwójnie pierzasty

Warzywa

Dla niektórych może być zaskoczeniem, ale z uwagi na dekoracyjne liście i znaczne rozmiary jakie osiągają niektóre warzywa, również one mogą być z powodzeniem uprawiane jako rośliny pełniące funkcję ozdobnych i zapełniających puste przestrzenie w ogrodzie.
Na szczególną uwagę zasługują: Karczoch hiszpański ( Cynara cardunculus) kwitnie od sierpnia do września, wyrasta do 150 cm, a jego spektakularne rozety liści z pewnością przyciągną wzrok każdego, kto odwiedzi nasz ogród. Ponadto dobrze nam znany z ogrodów koper włoski ( Foenicum vulgare) zestawiony z bylinami na rabacie w stylu angielskim, może stanowić ciekawą dla oka propozycję.

karczoch hiszpański

koper włoski

Ściąga niezawodnych roślin szybko rosnących do nowo zaprojektowanych ogrodów:

Dąbrówka rozłogowa
Orliki
Astry
Drżączka średnia
Naparstnica purpurowa
Groszki pachnące
Lnica purpurowa
Kocimiętka
Panstemony
Werbena patagońska

groszek pachnącyDrżączka średnia

werbena patagońska

Podziel się tym postem